Design Konstglas
1278937
Aimo Okkolin
(Finland, 1917-1982)
Aimo okkolin, skål "kronblad", signerad aimo okkolin riihimäen lasi oy.

Aimo Okkolin, skål "Kronblad", signerad Aimo Okkolin Riihimäen lasi Oy.

Ceriumgul slipad kristall. Diameter 24 cm. Höjd 12 cm.

Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
400 EUR