Gustaviansk ram med gravyr av Fredrik Akrel efter teckning av Jean Jacques von Bilang, sent 1700-tal.
"Minne af Segern vid Hogland den 17 julii 1788", Tilägnad Hans Kongl Höghet Regenten Hertig Carl. P. 29 x 14. Samtida förgylld gustaviansk ram.
Gulnad, smärre fläckar.