Träkavel med mässingsbeslag, stämplad med kyrilliska bokstäver och siffror. Klingan med två blodrännor, stämplad "1914 M" intill tillverkarens stämpel. Klingans längd 43 cm. Totallängd inkl kavel och balja 63,5 cm
Bruksslitage. Nagg i klingan.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.