Matta, kelim, semiantik Orientalisk, ca 181-190 x 80-85,5 cm.

Benvit botten med stor polykrom medaljong, botehmönster samt rött ramverk. Benvit huvudbård med stiliserade blommor och botehdekor.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och lagningar, obetydliga skador.

Proveniens

Galleri Shirvan, Avenyn i Göteborg, Kerstin Cruickshank.

Utropspris
2 500 SEK