Benvit botten med stor polykrom medaljong, botehmönster samt rött ramverk. Benvit huvudbård med stiliserade blommor och botehdekor.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar och lagningar, obetydliga skador.
Galleri Shirvan, Avenyn i Göteborg, Kerstin Cruickshank.