Två ihopsydda delar. Benvit botten med rader av polykroma medaljonger och underornament. Bårder med stiliserade figurer.
Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar, smärre skador. Något skadade sidor, långsidorna med smärre trampveck.
Galleri Shirvan, Avenyn i Göteborg, Kerstin Cruickshank.