Matta, kelim, antik Anatolisk, ca 310-326 x 183,5-192 cm.

Två ihopsydda delar. Benvit botten med rader av polykroma medaljonger och underornament. Bårder med stiliserade figurer.

Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar, smärre skador. Något skadade sidor, långsidorna med smärre trampveck.

Proveniens

Galleri Shirvan, Avenyn i Göteborg, Kerstin Cruickshank.

Utropspris
5 000 SEK