Stomme i trä. Bemålade. Front med låda samt mittdel med fack. Skåpdörr. Bredd 42 cm. Djup 35 cm. Höjd 80 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Senare målning. Färgbortfall.