Carl Johan Bonnesen

(Danmark, 1868-1933)
Carl Johan Bonnesen
(Danmark, 1868-1933)

Carl Johan Bonnesen, bronsskulptur. Signerad CJB 1903.

Poserande kvinna. Höjd 28 cm inkl träsockel. Gjutarstämpel Aug E Jensen Broncestöber, Köbenhavn.

Åldersrelaterat slitage. Träsockel med sprickor och lagning. Ena armen med möjlig äldre lagning.

Utropspris
5 000 SEK