Konst Skulptur
1279656
Carl Johan Bonnesen
(Danmark, 1868-1933)
Carl johan bonnesen, bronsskulptur. signerad cjb 1903.

Carl Johan Bonnesen, bronsskulptur. Signerad CJB 1903.

Poserande kvinna. Höjd 28 cm inkl träsockel. Gjutarstämpel Aug E Jensen Broncestöber, Köbenhavn.

Åldersrelaterat slitage. Träsockel med sprickor och lagning. Ena armen med möjlig äldre lagning.

Joakim Fingal
Joakim Fingal
Värderingsman
+46 (0)709 17 99 94

Utropspris
5 000 SEK