Carl Johan Bonnesen, bronsskulptur. Signerad CJB 1903.
Poserande kvinna. Höjd 28 cm inkl träsockel. Gjutarstämpel Aug E Jensen Broncestöber, Köbenhavn.
Åldersrelaterat slitage. Träsockel med sprickor och lagning. Ena armen med möjlig äldre lagning.