Schatull på kulfötter beklätt i läder med beslag i mässing. Invändigt med fackinredning för bestickservis. Höjd 26, bredd 28, djup 16 cm.
Med bestickservis bestående av:
18 fruktgafflar, längd 19 cm.
16 fruktnivar, längd 21 cm.
Slitage. Lagningar. Ej komplett. Nyckel saknas. Nyckel saknas.
Johan Ihre (1707-1780), svensk språkforskare och professor Skytteanus i Uppsala; detta schatull e upptaget i bouppteckningen efter densamme år 1780.