Tore Strindberg

(Sverige, 1882-1968)
Tore Strindberg
(Sverige, 1882-1968)

Tore Strindberg, Hänge, silver. Sporrong, Stockholm 1946.

Diameter 45 mm.
Vikt 16,5 g.

Åldersrelaterat slitage.

Formgivare

Tore Strindberg var en svensk skulptör och medaljgravör. Han studerade hos medaljgravören professor Adolf Lindberg, på Konstakademien och i Frankrike. Tore Strindberg var kusin till August Strindberg. Hans stil är typisk för det klassicerande 20-talet med graciös elegans. Ett av hans mest kända verk är "Croqus", en naken flicka i Stadshusträdgården i Stockholm.

Utropspris
250 EUR