Design Möbler
1279823
Charles and Ray Eames
(USA, 1907-1978)
Charles and ray eames, fåtölj med fotpall, "lounge chair", herman miller, 1960-tal.

Charles and Ray Eames, fåtölj med fotpall, "Lounge Chair", Herman Miller, 1960-tal.

Formpressad plywood fanerad med palisander, stoppad sits, rygg och armstöd klädd i svart läder, foten delvis av svartlackerad aluminium. Sitthöjd ca 40 cm. Fotpall, h ca 40 cm. Etikettmärkta Herman Miller.

Slitage. Repor. Ställvis blekt.

Om Cites

CITES-intyg medföljer

Läs mer om CITES-bestämmelser här

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79

Utropspris
40 000 SEK