Hans-Agne Jakobsson

(Sverige, 1919-2009)
Hans-Agne Jakobsson
(Sverige, 1919-2009)

Hans-Agne Jakobsson, taklampa, Markaryd, 1960/70-tal.

Stomme av mässing med fyra rader rosa textilfransar. Diameter 28 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Hans-Agne Jakobsson var en svensk inredningsarkitekt och möbelformgivare, född i Havdhem på Gotland 1919. Han var främst berömd för sin eleganta och moderna formgivning av lampor under 1950- och 1960-talet.
Jakobsson tog sitt gesällprov som möbelsnickare vid 18 års ålder och senare en arkitektexamen i Göteborg. Han anställdes efter det som industridesigner hos General Motors och var även assistent till Carl Malmsten och Werner West. 1951 flyttade Jakobsson till Småland där han grundade det egna belysningsföretaget Hans-Agne Jakobsson AB. När företaget 1956 fick nya lokaler i centrala Markaryd tog verksamheten fart. Lampor i mässing blev något av företagets signatur tillsammans med de spånlampor som tillverkades av dotterbolaget Ellysett från 1957 och framåt och vilka blev närmast ikoniska.
Företaget levererade både till privatpersoner och till offentliga miljöer som kyrkor, där det ofta var ljuskronor som beställdes i valfri storlek. Glaset i kuporna blåstes av de småländska glasbruken och ljuskronorna exporterades och såldes över hela Norden, i Tyskland, Saudiarabien, Frankrike och Kanada.
Hans-Agne Jakobssons armaturer kännetecknas av en generös spridning av ljus, ofta rogivande och dämpat, där varenda beståndsdel är noga utformad. I ett reportage från 1953 beskriver Hans-Agne Jakobsson det själv att han ”tycker att alla delarna i armaturen bör få sitt intresse från konstruktören”. Skärmens mjuka spridning av ljus, sladdens avlastning och utformningen av takdosan var alla viktiga detaljer av det som kom att bli Jakobssons unika belysningsfilosofi.

Utropspris
5 000 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14