Rolf Palm, 3 vaser, stengods, signerade Palm, Mölle, 1960-tal.
Glaserade i rödbrunt gränsande till svart. Urnformad, ristat "G8", etikett från NK, höjd 20 cm. Vas på oglaserad fotring. Daterad 1969. Höjd 13 cm. Vas märkt G9, höjd 13 cm.
Den minsta med glasyrskadaFärgbortfall ca 1 cm.. Glasyrmistor.