Joonas Laakso

(Finland, Född 1980)
Joonas Laakso
(Finland, Född 1980)

Joonas Laakso, glasskulpturer, 2 st, signerade J. Laakso OXIIIIII 1/2-2/2.

Höjd 12,5 cm. Total höjd 25 cm. Diameter 7 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Joonas Laakso (f. 1980) är en glas- och bildkonstnär från Riihimäki, vars konstglas kombinerar solid professionalism med insiktsfull vision. Laakso ville ända sen barndomen bli konstnär, men intresset för glas uppstod i vuxenlivet efter att ha sett glasframställning i Ylöjärvi i början av 2000-talet. Inom glastillverkningen var han imponerad av dess tekniska utmaning. Joonas Laakso åkte till Nuutajärvi för att studera glas och bli lärling hos mästarglasblåsaren Jaakko Liikanen. År 2010 grundade Laakso kooperativet Lasism.

I sina verk kombinerar Laakso olika tekniker som incalmo, ringteknik, filigran och glasstick. Ofta är utgångspunkten en teknisk utmaning och dess lösning. Trots sin unga ålder har Joonas Laakso redan fått ett rykte som en exceptionellt begåvad glasblåsare och glaskonstnär med en original och fräsch vision förutom stark teknisk kunskap. Joona Laakso har redan några soloutställningar bakom sig, och hans verk har förvärvats till privata och offentliga samlingar.

Utropspris
250 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977