1280197
Hans Hedberg
(Sverige, 1917-2007)
Hans hedberg, skulptur, ägg samt vas / äggkopp, fajans, biot, frankrike.

Hans Hedberg, skulptur, ägg samt vas / äggkopp, fajans, Biot, Frankrike.

Spräcklig äggskalsvit glasyr, signerade HHg. Höjd 24 cm inkl svart trebent järnställ samt höjd 28 cm, diameter 13,5 cm.

Ägget med några små glasyrnagg undertill, troligen från tillverkning, vasen med invändig beläggning.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Utropspris
25 000 SEK