Wilhelm Marstrand, olja på duk, signerad
Motiv från Dalarna 1851. Ca. 22,5 x 32 cm
Obetydligt ytslitage. Uppfodrad duk.
Provenance: Statsråd I. A. Bloms samling, hans auktion Charlottenborg, 1912 nr. 432; Barnvagnsförsäljaren, P. F. A. Thomsens samling, hans auktion 1914 nr. 62 reproduced s. 28; Generalkonsul Valdemar Glückstadt, hans auktion Winkel & Magnussen 9, 1923 nr. 58; Bruun Rasmussen auktion 490, 1987 nr. 215 avbildad. 34; Bruun Rasmussen auktion 622, 1996 nr. 295 avbildad s. 123