Konst Klassisk konst
1280283
Wilhelm Marstrand
(Danmark, 1810-1873)
Wilhelm marstrand, olja på duk, signerad.

Wilhelm Marstrand, olja på duk, signerad

Motiv från Dalarna 1851. Ca. 22,5 x 32 cm

Obetydligt ytslitage. Uppfodrad duk.

Placering: Carlsgatan 54, 211 20 Malmö - Z8
Proveniens

Provenance: Statsråd I. A. Bloms samling, hans auktion Charlottenborg, 1912 nr. 432; Barnvagnsförsäljaren, P. F. A. Thomsens samling, hans auktion 1914 nr. 62 reproduced s. 28; Generalkonsul Valdemar Glückstadt, hans auktion Winkel & Magnussen 9, 1923 nr. 58; Bruun Rasmussen auktion 490, 1987 nr. 215 avbildad. 34; Bruun Rasmussen auktion 622, 1996 nr. 295 avbildad s. 123

Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö / Private Sales
+46 (0)739 40 08 09

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
28 000 SEK