Madeleine Pyk – en samling F769

Michael Ancher

(Danmark, 1849-1927)
Michael Ancher
(Danmark, 1849-1927)

Michael Ancher, olja på duk, ca 1878/79.

"Porträtt av Anna Ancher med blå klänning och vit krage med brosch", 55 x 40 cm

Smärre repor. Nedre vänstra hörnet med smärre färgförlust. Uppfodrad duk.

Helga Anchers auktion på Bruun Rasmusen 1966, Auktion 193 med auktionsnummer 56. Okänd auktion nr. 578 avbildad sid. 49

Utropspris
40 000 SEK
Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö
+46 (0)739 40 08 09