Michael Ancher, olja på duk, ca 1878/79.
"Porträtt av Anna Ancher med blå klänning och vit krage med brosch", 55 x 40 cm
Smärre repor. Nedre vänstra hörnet med smärre färgförlust. Uppfodrad duk.
Helga Anchers auktion på Bruun Rasmusen 1966, Auktion 193 med auktionsnummer 56. Okänd auktion nr. 578 avbildad sid. 49