Takkrona, 1950-60-tal.

Takkrona, 1950-60-tal.

Takkrona med bronserad metallstomme, behängd med färgade glasprismor. Sex ljuspunkter. Diameter ca 62, höjd ca 73 cm.

Smärre slitage, ej funktionstestad.

Enligt uppgift inköpt på Firma Svenskt Tenn.

Utropspris
3 000 SEK