Möbler Fåtöljer & Soffor
1280773

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne jacobsen, fåtölj, "ägget", fritz hansen, formgiven 1958.

Arne Jacobsen, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, formgiven 1958.

Snurrbar, på fyrdelad aluminiumfot. Klädsel av skinn, lös dyna. Sitthöjd ca 38 cm.

Slitage. Repor. Märken. Skador på skinn.

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79

Utropspris
30 000 SEK