MATSERVIS, 69 delar, benporslin, "Viola", Gustafsberg.

8 mattallrikar, 13 assietter, 8 mindre assietter, en liten assiett, 17 djupa tallrikar, 13 rektangulära uppläggningsfat i olika storlekar, ett runt uppläggningsfat, 5 djupa uppläggningsfat, såsskål, terrin med fat.

Slitage, enstaka smärre nagg, krackelyrer, vissa delar med missfärgning.

Utropspris
3 000 SEK