Den största med de tio nödmynten i koppar från 1700-talets början, Nordgrens Metallhemslöjd A N, Hässleholm 1955, höjd 15 cm, vikt 311 gram. De tre mindre med mynt botten, Gustaf III, Oscar II samt Gustaf V, Syrens Ciselerings- O Konstsmide, Jönköping 1949-50. Höjd 7,5, 6 samt 5 cm. Vikt totalt för de tre mindre 201 gram.
Smärre slitage. Bucklor.
Georg Heinrich Görtz, Karl XII:s rikshushållare, styrde stora delar av Sveriges finanspolitik och var den som föreslog att man skulle dra in koppar- och silvermynt och istället ersätta dem med nödmynt. Nödmynten präglades med 10 olika motiv, de klassiska romerska gudarna. Med hjälp av nödmynten kom Sveriges finanser i bättre balans, men tyvärr lät Karl XII prägla många fler nödmynt än vad Görtz hade föreslagit, vilket ledde till inflation och stort missnöje bland folket. Karl XII hade lovat att alla nödmynt skulle bytas ut efter kriget men det hände aldrig.