KARMSTOLAR, ett par, delvis barock, 1700-talets första hälft.

Brunbetsade, svarvade ryggståndare, skuret och genombrutet krön över stoppad ryggbricka. Svängda armlän, stoppad sits, svängda framben, fotkryss.

Slitage, sprickor, lagningar, kompletteringar.

Utropspris
4 000 SEK