Vitmålad. Skuren dekor. Front med två lådor samt pardörr. Bredd 132 cm. Djup 61 cm. Höjd 95 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Senare målning. Torrsprickor. Låset till dörren funkar ej Smärre färgbortfall.