Hörnskåp av furu med två dörrar. Skuren dekor, märkt: "LPSS AODS ANNO 1794". Bredd ca 82, djup ca 56, höjd ca 179 cm.
Skador, slitage, lagningar och kompletteringar. Avlutat. Maskstunget. Lås och mindre listdelar saknas. Nyckel saknas.