Göran Wärff, vas signerad Kosta Boda glas
Signerad Kosta Boda Göran Wärff 70 405 J2, höjd 37,5 cm
Repor. Invändig beläggning
Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.