Lionel Percy Smythe

(Storbritannien, 1839-1918)
Lionel Percy Smythe
(Storbritannien, 1839-1918)

Lionel Percy Smythe, akvarell, signerad Lionel Percy Smythe och daterad Sept. 1912.

"A Shrimper". Bildyta: 34,5 x 25 cm.

Ej examinerad ur ram. Gulnad. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Sir Frederick M. Fry, K.C.V.O. ; privat samling.

Royal Academy Winter Exhibition, London, 1922, kat nr 237.

Utropspris
8 000 SEK