Konst Fotografi
1283112

Tore Johnson

(Sverige, 1928-1980)
Tore johnson, fotografi stämplat a tergo.

Tore Johnson, fotografi stämplat a tergo.

Åskådare tjuvtittar genom staket. Gelatinsilverfotografi på blankt fotopapper, 20,5 x 25 cm. Oramad.

Obetydligt slitage.
Någon ojämnhet eller tillverkningsdefekt i fotots yta (troligen tillkommit vid torkningsprocessen) synligt som matta cirkelformade områden i bildytan. Litet hanteringsveck och några lätta repor främst synliga i släpljus.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

Utropspris
6 000 SEK