Smycken Broscher
1283964

Brosch, i form av blomma med gammaslipad och rosenslipade diamanter, ca 1800-talets andra hälft.

Gammalslipad diamant ca 0,24 ct, små rosenslipade diamanter. Silver och guld. Längd ca 3 cm. Vikt 11 gram.

Åldersrelaterat slitage. Möjligen omarbetad.

Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Gemmolog, värderare
+46 (0)767 81 06 06

Utropspris
4 000 SEK