Karin Björquist

(Sverige, 1927-2018)
Karin Björquist
(Sverige, 1927-2018)

Karin Björquist, servis, 68 delar, "Nobel", porslin, Rörstrand.

Guldkant.
Kuverttallrik 31 cm
10 mattallrikar grön 25 cm
2 mattallrikar blå 25 cm
Mattallrik gul 25 cm
10 förrättstallrikar gul 21 cm
4 djupa tallrikar 22 cm
9 assietter 17,5 cm
9 blomformade skålar 16,5 cm
Blomformad skål förgylld 16,5 cm
Uppläggningsskål 26 cm
Skål med lock 15 cm
Skål 15 cm
Saltkar 10 cm
Mjölkkanna 12 cm
8 kaffekoppar med fat
8 kaffekoppar med fat

Bruksslitage. En rak kaffekopp med spricka.

Utropspris
14 000 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14