Servisdelar, porslin, 35 delar, "Musselmalet", delvis helblond, Royal Copenhagen
11 koppar med fat, Höjd kopp 6 cm, diameter fat 13 cm. (719)
11 assietter, diameter 17 cm. (574)
2 skål på fot, diameter 18 cm, höjd 6 cm. (511, 1025)
Sockerskål och gräddkanna, höjd 7-8 cm. (1031, 1112)
1 avlångt fat, längd 37 cm. (714)
1 rektangulärt inbuktande fat, längd 24 cm (1195)
1 lövformat fat, längd 23 cm (548)
2 genombrutna skålar, diameter 19-23 cm (1054, 1061)
2 större fat diameter 26-34 cm (1098, 1041)
1 vas och 1 skål, vas höjd 12 cm, skål längd 15 cm. (1016, 1177)
1061 nagg
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer