Sabel, (pallasch), svensk, m/1899 för infanteriofficer. Lång modell.

Klingan märkt E Svalling Eskilstuna. Förgyllt mässingsfäste. Tveeggad klinga med två blodsränder.samt förgylld och graverad med bladornament, lilla riksvapnet och en strålade stjärna. Samt "Fäderneslandet" och "Konungen" samt senare minnesgravyr från offex. på Karlberg. Svart stålbalja. Längd ca 100 cm.

Åldersrelaterat slitage. Senare gravyr.

Utropspris
6 000 SEK