Matta, old pakistansk figural, ca 214-216 x 121,5-123 cm (samt kortsidorna med ca 1-2 cm slätväv).

Polykromt landskap med förälskat par, blommor, träd, urnor och inskriptioner. Röd huvudbård med fåglar och blommor. Inskriptioner av poesi av Omar Kayam.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre malskador. Sidorna med smärre trampveck.

Utropspris
3 000 SEK