Tvådelat bokskåp av björk och furu. Underdel med två dörrar och bakomliggande hylla. Överdel med två glasade dörrar och bakomliggande hyllor. Svärtade lister och skuret krön. Bredd 67, djup 33, höjd 223 cm.
Smärre kompletteringar. Smärre skador och slitage, repor, märken, två lister medföljer löst. Nyckel saknas.