Målad sekretär med förgyllda draghandtag. Skuren dekor med rocailler. Två låsta lådor och skrivklaff med bakomliggande hyll- och lådinredning. Bredd 88, djup 44, höjd 102 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Klaffens lås fungerar dåligt.