Carl Fagerlund, taklampa, Orrefors, 1900-talets andra hälft.
Stomme i mässing. Fem ljusarmar med ytterkupor i brunt glas, inre kupor i klarglas. Diameter ca 65 cm, höjd 35 cm.
Smärre slitage. Smärre nagg. Ej funktionstestad.
Enligt uppgift inköpt på NK 1978.