Halsband "Skatten från Halikko", sterlingsilver. Kalevala koru, Helsinki 1996.

Längd 74 cm.
Pärlornas diameter 10-19 mm.
Vikt 48,8 g.

Obetydligt ytslitage.

Förebilden till smycket är det halsband som hittades vid Åminne herrgård i Halikko, Finland. Halsbandet är en del av Halikkoskatten som hittades 1887 och som är daterad till 1100-talet. Skatten består av två silverprästkors, ett förgyllt silverkrusifix och en silverhalsband som består av filigrandekorerade pärlor. Halikkoskatten är det mest värdefulla fyndet i Finland och en av de mest betydande i Norden.

Källor: Kalevala korus bildarkiv och salo.fi - Salon kaupunki: Muinaishistoriaa ja Halikon aarre

Utropspris
600 EUR
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

260. Helene Billgren, "Tankar på utflykt".
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
48 000

ditt bud
Aktuellt bud:
48 000 SEK