Carl Samuel Graffman, akvarell, Signerad ”C. Graffman” samt inskriberad ”Berwick Law” och andra otydliga inskriptioner
”Berwick Law”. I. 11,5 x 18 cm.
Ej examinerad ur ram.
Stockholm, Prins Eugens Waldemarsudde, Carl Samuel Graffman, 3 mars-28 maj 2006
S.-Å. Nilsson, Fragment av ett liv. En biografi över landskapsmålaren Carl Samuel Graffman, ss. 24-25, avbildad i färg.
Utförd strax efter Graffmans ankomst till Skottland i juli 1830. Berwick är beläget nordöst om Edinburgh. Vyn är tagen norrut över Firth of Forth. Till vänster ses ruinerna av Tantallon Castle och däröver en vid rymd av vatten och himmel. Den märka klippan är den kända Bass Rock.