Johan Erik Bolinder, miniatyrporträtt, signerad Bolinder Pinxit. Daterad 1805.
Möjligen föreställande Grevinnan Christina Charlotta Amalia Cronhielm af Hakunge (1787-1826). Bildmått diameter 6,4 cm. Sannolikt originalram 15,5 x 12,5 cm.
Obetydligt slitage.