Terje Ekström, fåtölj, "Ekstrem", Stokke fabriker, Norge. 1980-tal.
Genombruten form. Fast tygklädsel. Sitthöjd ca 40, höjd 82 cm.
Slitage, repor, märken, undertill med obetydlig skada.