Pehr Johan Mattsson, ljusstakar, ett par, tenn, Mariestad (verksam 1808-1838), sengustavianska.

Ljusstakar på fyrsidig fot med kolonnformad stam och urnformad pipa. Signerade i gjutformen. Höjd 25 cm.

Slitage, lagningar. Manschetter saknas.

Utropspris
3 000 SEK