Olle Kåks, mapp med 15 st serigrafier, sign o numr 6/225. Utgiven Galerie Aix, Stockholm, 1989.
Guillaume Apollinaire "Dikter till Lou". Samtliga signerade och numrerade. Komplett." Kassett.
Obetydligt slitage. Kassett med slitage och märken.
Målaren, skulptören och grafikern Olle Kåks föddes 1941 i Hedemora. 1962-68 studerade han vid Konsthögskolan i Stockholm, där han själv blev professor i måleri 1979. 1987 tog han också över rektorstjänsten, vilken han behöll fram till 1999. Som konstnär arbetade Kåks i både realistiska och abstrakta former, med färg och form i fokus. I stort lät han sig inspireras av det existentiella och närliggande i tillvaron - familj och barn, livets outsägliga gåta. Även popkonstens störste ikon, Andy Warhol, inspirerade honom, samt skönanden Henri Matisse. Kåks skaffade sig ett namn såväl i Sverige som utomlands.