1287242

Matta, slätväv, ca 237-240 x 172-174 cm, signerad AMB, möjligen designad av Anne Marie Boberg.

Matta, slätväv, ca 237-240 x 172-174 cm, signerad amb, möjligen designad av anne marie boberg.

Ljusblåvitmelerad botten. Bred ljusblå bård med polykroma stiliserade blommor.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Utropspris
2 500 SEK