Ivan Aguéli, olja på papper/kartong.
Sittande naken kvinnlig modell och studie av kvinnohuvud. I. 60,5 x 43,5 cm.
Ej examinerad ur ram, veck, skador.
Direktör Walter Mosskin (1903-1990), förvärvad på 1930-40 talet:
i arv till hans son författaren Peter Mosskin, i hans ägo till 2014;
Svensk privat samling till 2020
Köpenhamn, Valby Kunstforening, "Aguéliudstillingen", 1961, nr. 45 (utlånad av Direktör Walter Mosskin)
Modellens fysionomi i bakgrunden till vänster i bilden visar likheter med Augélis kända flickstudier från Gotland sommaren 1891, till vilka han använde sig av en lokal flicka han träffat där två år tidigare.