Anshelm Schultzberg, olja på duk, signerad A. Schultzberg.
Blommande syrener, Nogent-sur-Marne. Utförd 1892. 110 x 110 cm.
Uppfodrad duk, retuscher.
Utförd maj-juni 1892. Motivet är taget från en äng mot floden Marne som skymtar bakom en syrenhäck med en grind. En grind förekommer även i två andra kända målningar av Schultzberg från Nogent-sur-Marne, bägge daterade 1892; en i en privatsamling (se bild) samt en avbildad i Otto G. Carlsund, "Anselm Schultzberg", 1937, bild 43, daterad i maj månad (se bild). Karaktäriskt för den aktuella målningen är att Schultzbergs intresse fångats av öppningen i syrenhäcken mot floden och himlen. Den grottliknande komposition som därmed uppstår för osökt tanken till August Strindbergs målning ”Underlandet”, från 1894 (Nationalmuseum).
Nogent-sur-Marne är en kommun i departementet Val-de-Marne i regionen Île-de-France i mil väster om Paris. Floden Marne rinner ut i floden Seine.
Anshelm Schultzberg var en svensk bildkonstnär född i Falun. Han studerade vid Tekniska skolan, vid Konstakademien i Stockholm och på resor till Frankrike, Italien, Holland och Belgien. Redan innan studierna vid Konstakademin i Stockholm kopierade han på Nationalmuseum landskapsmålningar av düsseldorfare och fick på så sätt intresse för den motivkrets, landskapet, som skulle komma att prägla hela hans konstnärskap. Schultzberg kan ses som representant för realistisk landskapskonst och den nationalromantik som var på modet mot slutet av 1800-talet. Han är främst känd för sina svenska landskap, ofta i vinterskrud, med solglimtar som tittar fram.