Carl Samuel Graffman, olja på duk.
Månskenslandskap med kyrkby vid sjö. 16 x 24 cm. Samtida förgylld ram.
Något krackelerad.
Graffman ställde ut två månskensstycken på konstakademien;, ett 1826, nr. 153 och ett 1831, nr. 135, bägge angivna som egna kompositioner (E. Hultmark, Kungl. Akademien för de fria konsterna utställningar 1794-1887, 1935, ss. 106-107). Den aktuella målningen kan möjligtvis vara identisk med den utförd 1826. Endast en handfull målningar av Graffman utförda före hans resa till Skottland 1830 är kända.