LITOFANISKÄRMHÅLLARE, empire, brons, 1800-talets första hälft.

Fasetterad pelare med dekor av akantusblad. Två justerbara ljusarmar. Skärm. Litofani saknas. Höjd 49 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fot med några bucklor.

Utropspris
3 000 SEK