Edward Hald

(Sverige, 1883-1980)
Edward Hald
(Sverige, 1883-1980)

Edward Hald, vas, glas, Orrefors. 1930-tal.

Svagt konande på rund klackfot av gröntonad glasmassa. Slipad och graverad dekor av svärdsfisk, stiliserat fiskstim, måsar och bubblor. Diam 15, h 25,5.

Smärre slitage.

Formgivare

Edward Hald var en svensk bild- och glaskonstnär född i Stockholm. Han studerade vid handelshögskolan i Leipzig, vid Konstnärsförbundets skola samt en tid för Henri Matisse i Paris. Halds konstnärskap uppvisade på 1910-talet en modernistisk anda, inspirerad av fauvisten Matisse. Hald ritade en tid dekorer till olika modeller och serviser för Rörstrands porslinsfabrik samt även för Karlskrona porslinsfabrik. Edward Hald medverkade med dessa vid Hemutställningen 1917 på Liljevalchs i Stockholm och knöts samma år till Orrefors glasbruk. Tillsammans med Simon Gate och glasmästaren Knut Bergqvist experimenterade han med överfångsglas vilket resulterade i graalglaset. Graaltekniken som var något helt nytt och revolutionerande. Halds ritningar för både graverat och graalglas uppvisar både Matisse-inspiration, humor och samtida motiv.

Utropspris
2 500 SEK

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02